Prečo by mali firmy používať mobilné aplikácie

Mário Hubinský
23.10.2018

Mobil už dávno neslúži iba na komunikáciu a zábavu. Tie najväčšie a najúspešnejšie firmy sa rýchlo chopili šance a vyvinuli vlastné mobilné aplikácie, aby tak mohli prilákať viac zákazníkov alebo uľahčiť prácu svojim zamestnancom. V tomto článku vám vysvetlíme, prečo je mobil dôležitý aj pre váš biznis a aké mobilné aplikácie si zaslúžia vašu pozornosť.

Aj vaša firma potrebuje mobilnú aplikáciu

Pokiaľ firmy nechcú zaspať dobu a dostať tak nálepku „neinovatívne/zastaralé“, mali by sa s mobilnými firemnými aplikáciami spriateliť, a to čím skôr. Stačí sa pozrieť na banky, ktoré poskytujú aplikácie pre svojich klientov, aby im zjednodušili výber z bankomatu, uzatvorenie zmluvy či kontrolu financií. Mobilných aplikácií, ktoré vám dokážu zjednodušiť život, začína pribúdať, a to je dobre. Aj vaša firma potrebuje zjednodušiť procesy, uľahčiť zákazníkom nákup a zvýšiť tak svoje zisky. Poďme si povedať, aké máte ako firma možnosti v súčasnosti.

Myslite na vašich zamestnancov a zákazníkov

Pre jednoduchosť si rozdelíme mobilné aplikácie do dvoch kategórií:

 1. Mobilné aplikácie pre vašich zamestnancov – aplikácie, ktoré zjednodušia prácu vašim zamestnancom. V bežnej praxi sa stretávame s tým, že firemné procesy sú zbytočne komplikované a zamestnanci majú často práce za dvoch ľudí. Do tejto kategórie môžu patriť napríklad obchodníci, skladníci, technici a rôzni externí pracovníci.
 2. Mobilné aplikácie pre vašich konečných zákazníkov – aplikácie, ktoré sú navrhnuté pre vašich klientov. Majú zabezpečiť, aby ste sa stali ich milovanou značkou, vybudovali si s nimi lepšie vzťahy, uľahčili im nákupný proces, zaujali ich, naplnili ich potreby a vyriešili ich problémy v tomto svete.

Pozrime sa na konkrétne výhody mobilnej aplikácie pre vašich zamestnancov

Obchodníci vo vašej firme sú väčšinou niekde v teréne, na schôdzke u potenciálneho klienta, na dôležitom celodennom rokovaní, po ktorom sa vracajú s podpísanými dokumentami, so zápiskami a ďalšími kancelárskymi materiálmi.

Ako môže mobilná aplikácia uľahčiť život obchodným zástupcom/obchodníkom?

 • V mobilnej aplikácii si obchodníci priebežne aktualizujú všetky informácie, ktoré potrebujú (informácie o zákazníkovi, o obchodnej schôdzke, poznámky, pripomienky, plány a pod.) a nemusia si to zapisovať niekde bokom na papier, takže majú menšiu spotrebu kancelárskych materiálov.
 • Keďže je všetko na jednom mieste (v mobilnej aplikácii) je zaistená menšia chybovosť a zvýšená produktivita pre vášho zamestnanca.
 • Vy ako zamestnávateľ máte prehľad o tom, kde sa váš zamestnanec pohybuje, vďaka zabudovanému GPS, takže môžete priebežne kontrolovať zamestnancov v teréne (ako sa hovorí dôveruj, ale preveruj).
 • Keďže máte dokonalý prehľad o tom, kde sa nachádzajú vaši zamestnanci, môžete ich z diaľky efektívnejšie riadiť.
 • Obchodník môže využiť mobilné zariadenie na prezentáciu jeho myšlienky, čím môže skvalitniť samotný predaj a zvýšiť svoje šance na úspešný obchod.
 • Mobilná aplikácia umožňuje on-line rezervovanie tovaru priamo u odberateľa.

Technickí pracovníci sa pohybujú v teréne rovnako často ako obchodníci. Väčšinu času jazdia za klientmi a trávia čas u nich doma. Ich práca môže byť o niečo jednoduchšia a efektívnejšia práve vďaka využívaniu mobilných aplikácií.

Ako môže mobilná aplikácia uľahčiť život technickým/servisným pracovníkom?

 • Mobilná aplikácia poskytuje servisnému pracovníkovi informácie o dostupných termínoch, najbližších miestach servisu, takže pracovník dokáže okamžite zareagovať a objednať termín alebo materiál, ktorý je potrebný. Vďaka mobilnej aplikácii má online prístup k požadovaným informáciám.
 • Pomocou mobilnej aplikácie dokáže technik komunikovať s informačným systémom, ktorý je napojený na centrálu spoločnosti. Môže tak ihneď odosielať dáta na spracovanie a tým zvyšuje operatívnosť a zrýchľuje rozhodovacie procesy. Šetrí sa tým čas zákazníka aj technika.
 • Menšia administratívna záťaž a chybovosť. Pracovník sa nemusí obávať, že bude zápis na servisnom výkaze nečitateľný, v mobilnej aplikácii má k dispozícii celú históriu vykonaných zásahov na danom zariadení.

Aj vaša firma môže čerpať výhody z mobilných aplikácii

Vyvinuli sme pre vás mobilné aplikácie pre obchodníkov a mobilné aplikácie pre technických pracovníkov, ktoré vám uľahčia prácu vo vašej spoločnosti. Pokiaľ máte záujem skvalitniť firemné procesy cez najnovšiu technológiu aj vy, neváhajte sa na nás obrátiť. Kontaktujte nás, dajte nám o vašej firme vedieť a my sa už postaráme o zvyšok.

Tiež sa Vám môže páčiť:
Kto je konzultant systému?

Kto je konzultant systému?

Konzultant je po obchodníkovi druhý človek, s ktorým sa klient stretáva pred, počas implementácie a aj počas životnosti systému vo vašej spoločnosti. Základom je komunikácia. Ľudia, ktorí...

preèítajte si viac
Mám pre vás príbeh

Mám pre vás príbeh

Kde bolo tam bolo, za siedmymi horami, a siedmymi dolami, vyrástla firma na výrobu jedálenského nábytku. Majiteľ, otec rodiny,  ju rozbiehal v garáži rodinného domu...

preèítajte si viac