Snímače čiarových kódov vám uľahčia život (nielen) v sklade

Mário Hubinský
11.07.2018

V dnešnej dobe je na výrobcov vyvíjaný neustály tlak, aby udržali konkurenčné ceny a minimálnu chybovosť v celom logistickom reťazci. Práve preto čítačky čiarových kódov v skladoch už nie sú iba výsadou inovatívnych veľkých firiem, ale stávajú sa bežnou súčasťou a nutnosťou v každom podniku.

Čítačka, skener, snímač čiarových kódov či dátový terminál – to všetko sú termíny, s ktorými sa môžete stretnúť. Ak pracujete v sklade, pravdepodobne ste sa s nimi už niekedy stretli.

Menšia chybovosť a vyššia rýchlosť

Čítačka čiarových kódov je najlepším priateľom skladníka, ktorý chce svoju prácu robiť efektívne, rýchlo a správne. Využíva sa pri automatizácii zberu dát. Rýchlosťou svetla prečíta a poskytne všetky potrebné informácie, a čo je ešte dôležitejšie, bez jedinej chyby.

„ Pri skenovaní sa priemerne vyskytne 1 chyba zo 70 miliónov naskenovaných informácií.“

Rýchla a presná informovanosť prospeje nielen firmám, ale aj konečným zákazníkom, ktorí budú mať okamžitú a stopercentnú informáciu o ich zásielkach. Táto presnosť a nulová chybovosť môže prilákať väčších a bonitnejších klientov, aby s vašou firmou začali spolupracovať.

Zvýšená mobilita a efektívnosť

Mobilný skladový terminál ušetrí skladníkovi zbytočný čas na chodenie po sklade. Zlepší firmám ich bežnú prevádzku, pracovné procesy v skladoch a skráti čas inventúry z niekoľkých dní na niekoľko hodín.

Aké čítačky čiarových kódov existujú a na čo sa hodia 

V skladoch a distribučných centrách môžete maximalizovať výkonnosť, zvýšiť produktivitu a zlepšiť presnosť pomocou správneho snímača čiarových kódov. Jednotlivé zariadenia sa líšia svojím využitím a funkcionalitou, a preto sme ich rozdelili na nasledujúce kategórie:

  1. Ručný (hand-held) skener – najpoužívanejší typ skeneru, veľmi jednoduchý na ovládanie, k dispozícii sú stojany pre tzv. „hands free“ operácie (bez pomocí rúk).
  2. Mobilný skener – je kombináciou počítača a skenera v jednom, poskytuje mobilitu (jednoducho sa s ním pohybujete), ukladá dáta do internej pamäte, umožňuje prenos informácií v reálnom čase vďaka bezdrôtovej siete. Poskytuje evidenciu šarží a exspirácií cez PDA zariadenie do skladu. Vhodné pre firmy, ktoré vyžadujú skutočnú mobilitu pri sledovaní a správe svojho majetku, využíva ich aj personál v terénnych službách.
  3. Tablet – považuje sa za typ mobilného počítača. Tieto zariadenia sú robustnejšie a odolnejšie, obsahujú operačné systémy Windows, Android, iOS alebo iné.
  4. Skener „Presentation“ – používatelia tieto skenery nedržia, sú navrhnuté tak, aby sedeli na čítačke (podobajú sa preto počítačovým skenerom). Nepotrebujú spúšťač, skener automaticky číta čiarové kódy položiek, ktoré sa nachádzajú pred ním.
  5. In-Counter skener – disponujú širokou čítacou oblasťou, používatelia môžu jednoducho skenovať viacero položiek, vyžaduje si profesionálnu inštaláciu. Umožňuje automatické skenovanie položiek, ktoré sa nachádzajú pred skenerom. Výsledkom je vyššia výkonnosť a ziskovosť.
  6. Fixed Mount – laserový skenovací stroj, ktorý vyžaduje, aby ho používatelia pripevnili v určitom uhle a vzdialenosti od čiarových kódov, ktoré prechádzajú pred nimi. Integrácia s veľkými automatizovanými systémami. Typicky sa používajú na dopravnej linke alebo v kiosku a niekedy sú pripojené k vysokozdvižnému vozíku. Eliminujú potrebu ľudského zásahu, sú mimoriadne odolné a spoľahlivé.

Najlepší hráči na trhu – najkvalitnejšie značky skenerov

K celosvetovej špičke výrobcov skenerov čiarových kódov sa radia spoločnosti – Honeywell, Zebra a Datalogic.

Honeywell International

Je softvérovo-priemyselná spoločnosť, ktorá dodáva špecifické priemyselné riešenia, ako letecké a automobilové produkty a služby; kontrolné technológie pre budovy, domácnosti a priemysel; a materiály pre špeciálne použitie. Ponúka širokú škálu skenerov dostupných v rôznych cenových hladinách.

Zebra Technologies

Spoločnosť Zebra Technologies je celosvetový líder v oblasti produktov a služieb, ktoré zaisťujú prehľad o majetku, ľuďoch a transakciách v reálnom čase. Ich riešenia z oblasti kontroly a získanému prehľadu transformujú fyzické operácie do digitálnej podoby a umožňujú zjednodušovať operácie, ktoré si vyžadujú prácu s veľkými dátovými tokmi.

Datalogic

Reputácia skenerov od firmy Datalogic je postavená predovšetkým na ich robustnom dizajne a snímacej technológii založenej na vizuálnej technike. Mnoho Datalogic čítačiek je vybavených patentovanou technológiou Green Spot, ktorá poskytuje po každej kontrole spätnú väzbu o tom, že všetky údaje boli prečítané správne.

Kľúčové vlastnosti, na ktoré sa treba pri výbere čítačky sústrediť

Na základe skúsenosti od používateľov sme pre vás pripravili zoznam niekoľkých základných funkcií a vlastností, ktoré vám pomôžu vybrať si ten najlepší skener pre vaše potreby.

  1. Bezdrôtové pripojenie – ponúka vyššiu mobilitu
  2. Odolnosť a trvácnosť – niektoré skenery sú odolnejšie a lepšie prispôsobené nepriaznivým podmienkam
  3. Ergonómia – naši zákazníci vidia výhody skenerov predovšetkým v ergonómii – čo je súlad medzi technickým riešením, funkciou výrobku a ľudskými možnosťami a potrebami
  4. Možnosti skenovania – typ skeneru zvážte podľa toho, či potrebujete skenovať 1D alebo 2D kódy
  5. Operačný systém a kompatibilita softvéru – niektoré ručné čítačky čiarových kódov fungujú na bežných mobilných platformách, ako napríklad Android. Iné majú vstavaný softvér alebo umožňujú spoločnostiam vyvíjať vlastné aplikácie pre skenery.
  6. Vzdialenosť skenovania – skenovacia vzdialenosť, pri ktorej je snímač čiarového kódu schopný dekódovať rôzne typy čiarových kódov
  7. Rýchlosť skenovania – niektoré čítačky čiarových kódov dokážu skenovať 60 až 120 kódov za sekundu
  8. Veľkosť displeja – vlastnosť , ktorú naši klienti zohľadňujú pri výbere vhodného skenera je aj dostatočná veľkosť displeja
  9. Okolité podmienky – niektoré skenery sú špeciálne vyrobené pre určitý typ podmienok, napríklad málo osvetlené miestnosti či pre nízke / vysoké teploty
  10. Záruka – záručná doba sa líši od typu skenera, priemerne je to od 1 do 5 rokov

Pokiaľ by ste mali akékoľvek otázky ohľadom problematiky skenerov / čítačiek čiarových kódov, neváhajte nás kontaktovať.

Tiež sa Vám môže páčiť:
Kto je konzultant systému?

Kto je konzultant systému?

Konzultant je po obchodníkovi druhý človek, s ktorým sa klient stretáva pred, počas implementácie a aj počas životnosti systému vo vašej spoločnosti. Základom je komunikácia. Ľudia, ktorí...

preèítajte si viac
Mám pre vás príbeh

Mám pre vás príbeh

Kde bolo tam bolo, za siedmymi horami, a siedmymi dolami, vyrástla firma na výrobu jedálenského nábytku. Majiteľ, otec rodiny,  ju rozbiehal v garáži rodinného domu...

preèítajte si viac