Ako veľmi uľahčí podnikový ERP systém život vašej firmy?

Mário Hubinský
02.09.2019

efektívniť operácie sa snaží každá firma, pretože stoja mnoho peňazí a času. Neprehľadnosť procesov, nedostatok komunikácie medzi oddeleniami, dohľadávanie dát firmám škodia. Koľko ich to stojí?

Podľa výskumu firmy  IDC môže neefektivita procesov odkrojiť zhruba 20-30 % celkového príjmu firmy. Pre menšie a stredné podniky (tzv. SME) je táto situácia ešte nebezpečnejšia, lebo si nemôžu “dovoliť” robiť chyby. Mnoho firiem sa preto snaží eliminovať tieto problémy pomocou podnikových informačných systémov. Čo od nich očakávať a ako vám uľahčia život?

S ERP systémom budete mať o firme prehľad 

ERP (Enterprise Resource Planning) systémy sú v súčasnosti už relatívne bežné. Ide o informačné systémy, ktoré sa snažia práve o efektívnejšie procesy zjednotené na jednom mieste, či už je to sales a komunikácia so zákazníkmi (CRM – Customer Rights Management), výroba, HR, alebo ekonomické procesy. Ťažiť z jednotného systému môžu všetci zamestnanci – majú jednoduchý a prehľadný prístup k informáciám, manažéri sa môžu jednoducho dostať k potrebným štatistikám.

Funguje to jednoducho. Napríklad: v jednom systéme sú údaje o aktuálnom fungovaní výroby, stave skladu, a aktuálnych objednávkach. Personalisti vedia jednoducho skontrolovať dochádzku, manažment výroby naplánovať, aká kapacita je potrebná a sales oddelenie rýchlo komunikovať, kedy môže byť nová objednávka hotová.

Dáta  jasne hovoria, že podnikové informačné systémy môžu znamenať výrazne lepšiu efektivitu. 95 % firiem po implementácii ERP systémov zaznamenala zlepšenie procesov. To platí aj pre menšie firmy , kde 96 % lídrov vo svojom segmente trhu používa ERP systém.

Pozor na implementáciu

Hoci tieto čísla znejú jasne, prichádzajú s jednou veľkou výzvou. Problémom nie je cena – investícia do integrovaných informačných systémov má vysokú návratnosť. To iba v prípade, že zvládnete najväčšiu výzvu – implementáciu systému. Každá firma je trochu iná a funguje v špecifickom odvetví biznisu a má iné priority, ktoré má ERP systém má zefektívniť.

Všetky funkcie, ktoré konkrétny systém ponúka, musia byť prispôsobené procesom firmy, čo si vyžaduje čas na testovanie. Napokon, približne 50% implementácií trvá dlhšie, než sa plánovalo a 30 % v prvom prípade zlyhá . V takých situáciách pomáha najmä spolupráca s profesionálnym certifikovaným partnerom pre integráciu.

Čo by Váš ERP systém mal zvládnuť

Dalo by sa povedať, že kvalitné podnikové informačné systémy vedia obsiahnuť všetky procesy. Oplývajú množstvom modulov, ktoré vedia obsiahnuť aj komplexnejšie procesy.

Napríklad, Helios Orange ako jeden z najčastejšie využívaných systémov, oplýva 10 základnými modulmi (vie spojiť ekonomické procesy, výrobu, manažment skladov, obchod/marketing, CRM, logistiku, riadenie a pod.).

Samozrejme, výber funkcií sa dá prispôsobiť a nastaviť potrebám firmy a systém ponúka aj potenciálne rozšírenia pre špecifické potreby. Nutnosťou je aj záloha dát aj na cloud a má tiež svoju aplikáciu pre mobilné zariadenia.

Čo by ste teda mali od svojho ERP systému očakávať?

  1. Integruje všetky potrebné oddelenia vo vašej firme
  2. Prispôsobí sa potrebám operácií vo vašej firme
  3. Dá sa intuitívne a jednoducho ovládať (napr. Orange Helios má ovládanie podobné balíku Microsoft Office)
  4. Kvalitná záloha dát a bezpečnosť
  5. Prístup aj z mobilných zariadení

Integrovať podobný podnikový informačný systém pre potreby SME je významným krokom, a práve preto je Orange Helios a jeho schopnosť obsiahnuť v podstate všetky procesy vhodným riešením. V Českej a Slovenskej republike má už viac ako 6000 inštalácií. Menšie firmy musia zvládnuť implementáciu, aby sa vyhli rizikám a maximalizovali efektivitu.

S tým vám radi pomôžeme – ako certifikovaný partner pre implementáciu podnikového systému pre Slovenskú republiku. Ak máte akékoľvek otázky, neváhajte nás kontaktovať.

Tiež sa Vám môže páčiť:
Kto je konzultant systému?

Kto je konzultant systému?

Konzultant je po obchodníkovi druhý človek, s ktorým sa klient stretáva pred, počas implementácie a aj počas životnosti systému vo vašej spoločnosti. Základom je komunikácia. Ľudia, ktorí...

preèítajte si viac
Mám pre vás príbeh

Mám pre vás príbeh

Kde bolo tam bolo, za siedmymi horami, a siedmymi dolami, vyrástla firma na výrobu jedálenského nábytku. Majiteľ, otec rodiny,  ju rozbiehal v garáži rodinného domu...

preèítajte si viac