Čo je ERP systém a kedy začať jeho implementáciu?

Henrieta Holá
18.10.2022

Čo je ERP systém? Doslovne je to skratka Enterprise Resource Planning – Plánovanie podnikových zdrojov.

Význam tohto výrazu som si vždy predstavila ako svoju domácnosť tiež tam funguje akýsi ERP systém, ktorý si vlastne ani neuvedomujeme, že používame. Pozrieme sa do našej kuchyne. Varí skoro každý, niekto varí pre samého seba, niekto pre dvojčlennú, niekto pre trojčlennú a viacčlennú rodinu, niekto je vegetarián, niekto je vegán, iný klasický mäsožravec, niekto varí medzinárodnú kuchyňu, u niekoho nájdete len polotovary, ktoré stačí zohriať, niekto experimentuje, niekto používa klasické suroviny, a osvedčené recepty svojich mám a starých mám.

Ja som experimentátor v kuchyni, ale mám aj konzumentov, ktorí preferujú klasickú kuchyňu, o to to mám ťažšie. Nevarím cez týždeň, ale v nedeľu sa u mňa schádza celá rodina a tým pádom sa stretnú stravníci klasickej kuchyne starých mám – moji rodičia, experimentálnej kuchyne – môj syn, vegánka – moja nevesta, a 1,5 ročný vnuk Albert. Je náročné vyhovieť každému, takže prichádza na rad plánovanie. A tu je to ako so systémom v podniku, tiež najskôr prichádza zistenie potrieb vašich zákazníkov. Na začiatku vášho podnikania sa jedná o pár zákazníkov a na zaznamenanie ich potrieb ani nepotrebujete papier a ceruzku, lebo si ich viete pomerne ľahko zapamätať, pretože sa opakujú a stávajú sa pre vás známe a nemenné.  Môže nastať situácia ako nastala aj u mňa v kuchyni, z ničoho nič bola zistená môjmu synovi intolerancia na laktózu, okamžite sa vstup zmenil, jedlo nesmie obsahovať mlieko, mliečne výrobky, a na nasledujúcu nedeľu sa na obed ohlásila moja sestra s manželom. A tak sa mi potreby mojich stravníkov zmenili, zmenilo sa mi aj množstvo pripravovaného jedla. A teraz už som potrebovala pero a papier nato, aby som naplánovala menu na obed, našla recepty a porovnala svoj stav zásob v komore, chladničke, a vytvorila zoznam potrebných ingrediencií, ktoré treba nakúpiť. Niečo podobné sa deje možno aj vo vašej firme a počet zákazníkov stále rastie a tým rastú aj požiadavky na zásoby, personál, čiže vstupné zdroje.

Už som dokonca na nákup pre nedeľný obed nemohla ísť pešo s jednou igelitkou v ruke, ale musela som naštartovať auto. Musela som použiť kreditku na zaplatenie nákupu. Keďže aj v domácnosti plánujem svoje osobné financie, musela som si prerátať plánované vstupy, trochu upraviť a osekať pôvodný rozpočet, dokonca upraviť recepty, aby som vyhovela všetkým skupinám mojich stravníkov, pričom som nestrávila v kuchyni veľa času, a obed bol hotový presne na poludnie.  Tak  ako sa to deje vo vašich firmách, ale mne nato ešte stále stačilo pero a papier. Vo vašej spoločnosti už žiaľ nie, lebo vaše pracovné postupy sú zložitejšie, vaša rôznorodosť dopytov narastá, aby ste vedeli a poznali kam a ako by mala vaša spoločnosť smerovať, aby vaše podnikanie bolo rentabilné, naozaj je nutné mať pod kontrolou všetky vaše dáta, tak vstupy a výstupy, aby ste vedeli, kde ubrať, kde pridať, koľko techniky a akej použiť, koľko personálu zamestnať, nastaviť systém kontroly, atď. Dôležité sú ciele, tie musíte identifikovať a následne hlavne vďaka dátam ich napĺňať. To je ERP systém.

Tiež sa Vám môže páčiť:
Kto je konzultant systému?

Kto je konzultant systému?

Konzultant je po obchodníkovi druhý človek, s ktorým sa klient stretáva pred, počas implementácie a aj počas životnosti systému vo vašej spoločnosti. Základom je komunikácia. Ľudia, ktorí...

preèítajte si viac
Mám pre vás príbeh

Mám pre vás príbeh

Kde bolo tam bolo, za siedmymi horami, a siedmymi dolami, vyrástla firma na výrobu jedálenského nábytku. Majiteľ, otec rodiny,  ju rozbiehal v garáži rodinného domu...

preèítajte si viac