Migrácia dát do nového informačného systému

Henrieta Holá
17.01.2022

Viete, že dáta v spoločnosti nie sú pod kontrolou, a je najvyšší čas urobiť nielen povrchové upratovanie, ale riadny jarný „ordung“, chcete mať výsledky hneď, zaviesť kontrolné mechanizmy, chytiť management do vlastných rúk.  Chce to nový informačný systém. Mať poriadok v dátach.

Vaša prvá obava sa bude týkať, toho ako vsypať také  množstvo dát do nového systému. 

Migrácia dát do nového informačného systému býva najčastejšou nočnou morou manažérov, majiteľov firiem. 

Našťastie doba pokročila, a už vám nehrozí, že budete prepisovať každé písmenko, prípadne používať tradičné a obľúbené ctrl+c, ctrl+v.  Je pravda, že pokiaľ dáta prenášate z jedného úložiska na druhé, táto migrácia je záležitosťou technickou, ale prenos dát sa týka správnosti a čistoty dát.

Ak potrebujete zmigrovať dáta do nového informačného systému, musíte premýšľať o tom, či nový systém má podobnú štruktúru dát ako starý systém (starým systémom môžeme nazvať aj excelovské prostredie), napr. ak kontaktné dáta o dodávateľoch boli v pôvodnom systéme súčasťou adresy, tak či v novom systéme nie sú náhodou vedené samostatne. V takomto prípade stojíte pred rozhodnutím, či nespojiť prenos údajov, aj s ich čistením. Samozrejme zaberie vám to viac času, ale predpokladom je to, že do nového systému sa vám dostanú najnovšie údaje. Je jasné, ak vaše dáta sú tak trochu viac „zašpinené“, je na zváženie, či veľkosť a množstvo údajov nebude lepšie postupne dopĺňať do systému. 

Dodávateľ nového informačného systému vám bude nápomocný pri transfere údajov, ich forme a samozrejme aj odporúčaniach pri  čistení dát. 

Migrácia dát nie je záležitosťou len pracovníkov IT oddelení, pri príprave dát na ich prenos je nutné, aby do tohto procesu boli zapojení všetci zamestnanci, ktorí prichádzajú do styku s kmeňovými dátami, či už sa to týka údajov o partneroch, tovare, materiáloch atď. 

Ak už sú údaje pripravené na migráciu, napr. vo forme excelovských tabuliek, potom prichádza na rad dodávateľ informačného systému, pre ktorého, pri dobre vypracovaných podkladoch, je to už len záležitosť pár kliknutí a žiadne z vašich dát, s ktorými ste doposiaľ pracovali sa nestratí a budete môcť s nim pracovať ako doposiaľ, akurát v zoptimalizovanom prostredí, plnom výhod bez hluchých a kritických miest. 

Tiež sa Vám môže páčiť:
Kto je konzultant systému?

Kto je konzultant systému?

Konzultant je po obchodníkovi druhý človek, s ktorým sa klient stretáva pred, počas implementácie a aj počas životnosti systému vo vašej spoločnosti. Základom je komunikácia. Ľudia, ktorí...

preèítajte si viac
Mám pre vás príbeh

Mám pre vás príbeh

Kde bolo tam bolo, za siedmymi horami, a siedmymi dolami, vyrástla firma na výrobu jedálenského nábytku. Majiteľ, otec rodiny,  ju rozbiehal v garáži rodinného domu...

preèítajte si viac